پرسش و پاسخ

خانه پرسش و پاسخ
چرا به گفتار درمانی مراجعه کنیم؟
آیا راه های درمانی مانند طب گیاهی و سنتی و ... در درمان لکنت موثر هستن؟

چرا به گفتار درمانی مراجعه کنیم؟

چرا باید به گفتار درمانی مراجعه کنیم؟

بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان که دارای لکنت هستند، برای درمان لکنت ، حداقل یک بار در زندگی خود به گفتار درمانی مراجعه کرده اند. برخی از افراد سالها تحت درمان بوده اند و در هر یک از دوره های درمانی ، تجربه های خاصی داشته اند. از تجربه های موفق و بهبود گرفته تا دوره های ناموفق درمان. اما این مسایل دلیل آن نمیشود که شما برای درمان لکنت خود اقدامی نکنید. میزان لکنت در طول زمان با توجه به عواطف ونگرش ها نسبت به گفتارتان و نیز با تجربیات جدید تغییر میکند. بسیار مهم است که شما یک هدف واضح و انگیزه ی معینی برای درمان داشته باشید . چون دلیل شما برای شروع درمان،  به شما در جهت گیری و ادامه ی درمان کمک میکند.

در شروع درمان ممکن است با سوالات زیر روبرو شوید:

 • کدام آسیب شناس گفتار برای شما مناسب است؟
 • نوع درمان و مدت زمان و هزینه های درمان چگونه است؟
 • هدف های امکان پذیر شما برای درمان گفتار چه چیزهایی هستند؟
 • میزان موفقیت مورد انتظار شما در درمان چقدر است؟

 

کدام آسیب شناس گفتار برای شما مناسب است؟

کلید موفقیت برای هر درمانی یافتن کسانی (درمانگرانی) است که دانش و تجربه ی کافی درباره ی درمان دقیق و خاص آن مشکل را دارند. به صوص در زمینه ی مشکلی به نام لکنت.

حال چطور درمانگر مناسب خودمان را پیدا کنیم؟ اول دربار ه ی هدف هایی فکر کنید که برای شما اهمیت بیشتری دارند. حتی ممکن است بخواهید بیشتر دربار ه ی درمان لکنت بخوانید و آگاهی و شناخت بیشتری از آن بدست بیاورید. به این منظور میتوانید از منابع ذکر شده کمک بگیرید :

 • توصیه هایی برای افراد دارای لکنت- انتشارات نشر تولید علم
 • خود درمانگری در لکنت زبان- انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • راهنمای عمومی لکنت به آدرس: راهنمای عمومی/http://airanslp.ir

اگر هیچ کدام آنها نزدیک شما نیستند با دانشگاه علوم پزشکی یا بهزیستی و یا بیمارستان یا یک کلینیک آسیب شناسی گفتار و زبان تماس بگیرید. دانشگاه هایی که رشته ی تحصیلی آسیب شناسی گفتار و زبان (گفتار درمانی) را دارند اغلب دارای کلینیک گفتار درمانی هستند و درمان لکنت را نیز انجام میدهند.

ابتدا با یک آسیب شناس گفتار تماس بگیرید. با آنها بصورت حضوری صحبت کنید. تعداد زیادی سوال های مهم است که شما باید بپرسید. ولی بعضی از آنها بطور خاص مهم تر هستند. مانند:

 • چقدر با درمان لکنت راحت هستید؟ این بسیار مهم است زیرا بعضی از آسیب شناسان با درمان لکنت راحت نیستند.
 • با چند فرد دارای لکنت کار کرده اید؟ این به شما کمک میکند تا بفهمید که درمانگر تجربیاتی که شما نیاز دارید را دارد یا خیر.
 • فکر میکنید اولین هدف افراد جوان دارای لکنت که برای درمان مراجعه میکنند چیست؟ این به شما کمک میکند تا بفهمید که مهمترین اهداف درمانگر با اهداف شما همخوانی دارد یا خیر.
 • در درمان لکنت به چه چیزی دست یافته اید؟ زمان بندی درمان لکنت به چه شکل است و چقدر طول میکشد؟ این سوالات مهم است زیرا تعدادی از انواع درمان زمانی بهتر جواب میدهند که شما برنامه ی درمانی متمرکز ، فشرده و یا کوتاه مدت خواسته باشید. گاهی برنامه زمانی درمانی که درمانگر پیشنهاد میدهد برای شما خوب نیست زیرا شغل یا خانواده شما در تعیین زمان دست یابی به اهداف درمانی محدود کننده است. مهم است که بدانید چه آیتم هایی شما در در مدت زمان و نوع درمان درخواستی محدود میکند.

 

نوع درمان، طول مدت درمان و هزینه ی درمان چگونه است؟

محتوای درمان، طول درمان و هزینه ی درمان به یکدیگر وابسته هستند و این برای افراد مختلف دارای لکنت متفاوت است. زیرا اولا لکنت افراد با یکدیگر تفاوت دارد و نیز اهداف، انتظارات و زمان بندی هر فرد در درمان منحصر به فرد است. تصمیم گیری درباره ی اینکه چه نوع درمانی لازم است و این درمان چقدر زمان بر است، اغلب بعد از جلسه ی ارزیابی مشخص میشود. در جلسه ی ارزیابی درمانگر تلاش میکند تا بر اساس مشاهده و صحبت، لکنت فرد و موارد دیگر وابسته به آن را ارزیابی کند.

بعد از ارزیابی ، درمانگر نتایج آن را با شما در میان خواهد گذاشت و بعد از آن هر دوی شما باید درباره ی اینکه درمان وابسته به انتطار شما چقدر به طول خواهد انجامید و همچنین نوع برنامه و زمان بندی فکر کنید. طول و میزان درمان بستگی به اهداف شما، نوع درمان، و شدت لکنت شما دارد.

بعضی از برنامه های درمانی، پیشنهاد مقدار استاندارد برای درمان را 40 ساعت در طول بازه ی زمانی سه هفته برای درمان های فشرده پیشنهاد میدهد. بطور عام برای افرادی که به دنبال تغییرات بلند مدت در مشکل لکنت خود هستند، حضور در دوجلسه در هفته برای مدت 6 ماه تا 18 ماه پیشنهاد میشود. دانشگاه های علوم پزشکی به دلیل برنامه ی کارآموزی آسیب شناسان هزینه ی کمتری را در بر دارند. در دانشگاه های زیادی ارزیابی و درمان با هزینه های کمتری قایل دسترسی است.

با بیمه ی خود تماس بگیرید تا قبل از ارزیابی و شروع درمان بدانید که بیمه ی شما چطور این موارد را پوشش میدهد.

 

معیار موفقیت در درمان چیست؟

از افراد زیادی مشنویم به اینکه گفتار درمانی میتواند به آنها کمک کند، مشکوک هستند. شاید دلیل این اعتقاد به این خاطر باشد که در گذشته دوره ی درمانی با موفقیت محدود داشته اند و یا تجربه ی ناموفقی از درمان لکنت را سپری کرده اند. یا اینکه لکنت آنها از هر زمانی که وجود داشته بدتر شده است. اگر در تمام زندگی لکنت داشته اید، غیر محتمل است که لکنت شما بطور کامل و برای همیشه از بین برود. اما آسیب شناس گفتار و زبان که دارای دانش و تجربه ی کافی در زمینه ی لکنت است، میتواند به بزرگسالان و جوانانی که لکنت دارند کمک کند تا تغییرات مثبتی را در مهارت های ارتباطی خود بوجود بیاورند.

زمانی که شما با درمانگر درباره ی تنظیم اهداف کار میکنید، باید معیار های موفقیت را هم مرتب کنید. دست یابی به ارتباط موثر و زندگی موفق با لکنت، باید در بین مهم ترین معیار های شما باشد.

 

اهداف درمان لکنت چه مواردی هستند؟

درمان لکنت در جوانان و بزرگسالان اغلب شامل تغییرات در رفتار های گفتاری ماندگار شده ، احساسات و عواطف، و نگرش درباره ی صحبت و ارتباطات در جمع میباشد. به عنوان نتیجه ، طول و نوع درمان میتواند وابسته به اهداف شما، بسیار متفاوت باشد. لیستی از اهداف درمانی جوانان و بزرگسالان میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش وقوع متناوب لکنت
 • کاهش تنش ، شدت و تقلا در لحظه های لکنت
 • کار روی کاهش اجتناب از موقعیت ها یا کلمات
 • یادگیری بیشتر درباره ی اختلال لکنت
 • بکار بودن راه های ارتباطی موثر مانند تماس چشمی یا عبارات و مثل ها
 • تعیین ارتباط اهداف با تغییرات بلند مدت یا خواسته های کوتاه مدت مانند مصاحبه ی کاری

صحبت با درمانگر آگاه و با تجربه ای که سابقه ی کار روی اختلال لکنت را داشته باشد به شما برای شناسایی اهداف کمک خواهد کرد.

آیا راه های درمانی مانند طب گیاهی و سنتی و ... در درمان لکنت موثر هستن؟

آیا راه های درمانی مانند هیپنوتیزم،دارودرمانی،هامیوپاتی،طب اسلامی،طب شیعی، طب سنتی،طب سوزنی،فرادرمانی، طب گیاهی، نروفیدبک ، ماساژ درمانی و … که هر روزه درباره ی آنها میشنویم در درمان لکنت موثر هستند؟

 

با توجه به ماهیت چند بعدی لکنت ، درمانهای متعددی از دیدگاههای مختلف ارائه شده است. و اتفاقا این واژه چند بعدی گاهی توجیه کننده تمامی ابداعات غیر علمی و بازاری هم بوده است. در صورتی که وقتی چند بعدی بودن لکنت مطرح می شود مباحث متعددی می بایست پاسخ داده شود .
درمان های مطرح شده برای لکنت، از دیرباز تا کنون ، بسیار زیاد ، متفاوت و گاهی اغوا کننده بوده است . از درمانهای مبتنی بر علل فیزیولوژیک گرفته تا درمانهای صرفا مبتنی بر افکار و احساسات و یا تغییر محیط و درمان هایی که در حیطه طب مکمل و سنتی قرار می گیرند و درمان هایی که اصلا درمان نیستند و شاید بتوان این تشبیه معقول به محسوس را بیان نمود که ” که فرد دارای لکنت گاهی در جنگل درمان های مختلف گیج و سر درگم می شود”. و شناخت راه از بیراهه گاهی سخت و طاقت فرسا می شود . اما مهمترین کلید واژه در این سوال ” موثر بودن ” است . که سه سوال عمده را به ذهن متبادر می کند :

1- موثر بودن از نظر چه کسی ؟

2-موثر بودن تا چه حدی ؟

3- موثر بودن تا چه زمانی ؟

در پاسخ به سوال اول شاید بهترین منبع ، تجربه خود افراد دارای لکنت باشد. در تحقیقات متعدد و در کشورهای مختلف و از جمله در کشور خود ما ، به طور کلی افراد معتقدند بودند که استفاده از درمان های نامبرده تاثیر چندانی نداشته است. و اینکه اگر برای همین سوال ما فعالیت مبتنی بر شواهد را به عنوان خط کش اندازه گیری مطرح نمایم : به جز دارو درمانی که برخی تحقیقات انجام شده است . برای سایر درمان های ذکر شده هیچ منبع علمی دقیق و مشخصی وجود ندارد. و اینکه اگر به اعتباری درمان ها را در سه دسته تقسیم بندی کلی کنیم :

1- درمان هایی که موثر بودن آنها ثابت شده اند

2- درمان هایی که در حال ثابت شدن هستند

3- درمان های معجزه آسا.

لذا بسیاری از این درمان های ذکر شده را می توان جزو دسته سوم قرار داد ( به این معنی که ممکن است بر روی یک نفر جواب داده باشد اما نمی توانیم آن را برای عموم تجویز کنیم) و این نکته را هم در نظر داشته باشید که یک سری حد و مرزهایی هم وجود دارد . به طور مثال اکثر درمان های ذکر شده در سوال جزو طب مکمل هستند و برخی حتی جز این حوزه هم قرار نمی گیرند . پس باید دانست که بسیاری از موارد ذکر شده حتی به عنوان درمان هم تلقتی نمی شوند . درباره سوال دوم ” که موثر بودن تا چه حدی ؟ ” را مطرح می نماید ، باید گفت که در اختلال لکنت و درمان آن این مسله از اهمیت چندانی پیدا می کند . چون یکی دامنه تاثیر اهمیت دارد ( مکان ها و افراد : اینکه این تاثیر تا چه حد در شرایط و با افراد مختلف جواب داده است ) و یکی وسعت تاثیر ( اینکه این درمان مشخص تا چه بر روی جنبه های مختلف لکنت تاثیر گذار بوده است ؟). که اگر از این بعد نگاه کنیم می توان گفت که تاثیر گذاری درمان های ذکر شده عمدتا محدود خواهد بود . و درنهایت در پاسخ به سوال سوم ( موثر بودن تا چه زمانی؟) می توان گفت ( اگر هم بپذیریم که موثر بوده اند) اما باید گفت که این تاثیر و تغییر مقطعی خواهد شد . چون به اراده فرد تغییر صورت نگرفته است .